Νεύρα και μαλλιά [Συμβουλές από ειδικούς]

Μπορούν τα ηρεμιστικά φάρμακα να προκαλέσουν τριχόπτωση;

Είναι δυνατόν, αλλά μόνο σε μερικές περιπτώσεις. Τις περισσότερες φορές, σε άτομα που παίρνουν ηρεμιστικά, η απώλεια μαλλιών σχετίζεται με το άγχος, το οποίο συνέβαλε στη χρήση της ηρεμιστικής θεραπείας.

Να θυμάστε ότι η απάντηση του ειδικού μας είναι ενημερωτική και δεν θα αντικαταστήσει μια επίσκεψη στον γιατρό.

Elżbieta Szymańska, MD, PhD

Δερματολόγος-Αφροδισιολόγος. Ασχολείται με την κλασική και αισθητική δερματολογία. Εργάζεται ως αναπληρωτής διευθυντής στην Κλινική Δερματολογίας στο Κεντρικό Κλινικό Νοσοκομείο του Υπουργείου Εσωτερικών και ως διευθυντής για ιατρικά θέματα, Κέντρο Πρόληψης και Θεραπείας στη Βαρσοβία. Από το 2011, είναι επιστημονικός διευθυντής των Μεταπτυχιακών Σπουδών του Ιατρικού Πανεπιστημίου της Βαρσοβίας «Αισθητική Ιατρική».

Ετικέτες:  Θρέψη Ολοκλήρωση Παραγγελίας Ψυχολογία 

Ενδιαφέροντα Άρθρα

add
close