Εντοπισμός κατά τη λήψη αντισυλληπτικών χαπιών [Συμβουλή από ειδικούς]

Χαίρετε. Πριν από λίγες μέρες πήγα στον γυναικολόγο γιατί είχα εντοπίσει ενώ έπαιρνα αντισυλληπτικά χάπια Microgynon (ένα έτος) - άφθονα ή λιγότερο. Όταν το είπα στο P. Doctor μου, πήρα την απάντηση: "οπότε - είναι φυσιολογικό". Εξετάστηκα και έγινε κολπικός υπέρηχος. Ο γιατρός είπε ότι όλα ήταν καλά.Πήρα την περίοδό μου και μετά άρχισα να παίρνω ξανά χάπια και τι; ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ. Είστε βέβαιοι ότι είναι φυσιολογικό; Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι έχω ξεχάσει πρόσφατα ένα χάπι, αλλά τους προηγούμενους μήνες μου συνέβη και - και δεν είχα συνέπειες για αυτό. Ζητώ απάντηση, γιατί πρέπει να περιμένω 3 εβδομάδες για να δω έναν άλλο γιατρό και θα προτιμούσα να έχω κάποια απάντηση στο μεταξύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αιμορραγία και κηλίδες μπορεί να εμφανιστούν κατά τη χρήση ορμονικών αντισυλληπτικών. Εκτός αν υπάρχουν άλλοι λόγοι, πιστεύεται ότι σχετίζονται με τη δράση των ορμονών. Δεν απαιτούν θεραπεία, αλλά μερικές φορές είναι τόσο ενοχλητικό που αποτελούν λόγο για τη μη χρήση αυτής της μεθόδου.

Να θυμάστε ότι η απάντηση του ειδικού μας είναι ενημερωτική και δεν θα αντικαταστήσει μια επίσκεψη στον γιατρό.

Barbara Grzechocizechska

Επίκουρος καθηγητής στο Τμήμα και Κλινική Μαιευτικής και Γυναικολογίας στο Ιατρικό Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας. Αποδέχομαι ιδιωτικά στη Βαρσοβία στο ul. Krasińskiego 16 m 50 (η εγγραφή είναι διαθέσιμη καθημερινά από τις 8 π.μ. έως τις 8 μ.μ.).

Ετικέτες:  Οικογένεια Ψυχολογία Νέα 

Ενδιαφέροντα Άρθρα

add
close