Περιορισμένη περίοδος κατά τη λήψη δισκίων Yaz [Συμβουλές ειδικού]

Χρησιμοποιεί δισκία Yaz για περισσότερο από ένα χρόνο. Εδώ και αρκετούς μήνες ανησυχώ για μια πολύ σφιχτή περίοδο. Το παίρνω στο τέταρτο χάπι εικονικού φαρμάκου ή ακόμα και μετά το τέταρτο εικονικό φάρμακο - την ημέρα που παίρνω το πρώτο χάπι ορμονών από το επόμενο χάπι. Η περίοδος μειώνεται από μήνα σε μήνα, η τελευταία ήταν απλώς μια κηλίδα σε ένα ταμπόν και αυτό είναι. Επικοινώνησα με την τηλεφωνική γραμμή Yaz και μου είπαν ότι ήταν φυσιολογικό, αλλά ανησυχώ. Θα ήθελα να προσθέσω ότι η επίσκεψή μου στον γυναικολόγο είναι δύσκολη, διότι βρίσκομαι στις ΗΠΑ από τον Σεπτέμβριο, αλλά όλα δείχνουν ότι θα πρέπει να πάω στο γιατρό. Θα είμαι πολύ ευγνώμων για τη βοήθειά σας!

Όταν χρησιμοποιείτε ορμονική αντισύλληψη, οι περίοδοι σας μπορεί να γίνουν πολύ λίγες ή ακόμη και να απουσιάζουν εντελώς.

Επειδή δεν μπορείτε να δείτε τον γυναικολόγο σας αυτήν τη στιγμή, σας συμβουλεύω να σταματήσετε το Yaz για έναν ή δύο κύκλους. Τότε θα ξέρετε μόνοι σας εάν η ελάχιστη αιμορραγία σχετίζεται με τη χρήση της.

Να θυμάστε ότι η απάντηση του ειδικού μας είναι ενημερωτική και δεν θα αντικαταστήσει μια επίσκεψη στον γιατρό.

Barbara Grzechocizechska

Επίκουρος καθηγητής στο Τμήμα και Κλινική Μαιευτικής και Γυναικολογίας στο Ιατρικό Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας. Αποδέχομαι ιδιωτικά στη Βαρσοβία στο ul. Krasińskiego 16 m 50 (η εγγραφή είναι διαθέσιμη καθημερινά από τις 8 π.μ. έως τις 8 μ.μ.).

Ετικέτες:  Νέα Φύλο Ευεξία 

Ενδιαφέροντα Άρθρα

add
close