Ξηρό και πρησμένο δέρμα κατά τη διάρκεια της θεραπείας με ισοτρετινοΐνη [Συμβουλή από ειδικούς]

Για πάνω από 2 εβδομάδες παίρνω χάπια για την ακμή - Izotek. Μετά από μια εβδομάδα, δυστυχώς, βιώνω πολύ παρενέργειες του φαρμάκου - πρώτα απ 'όλα, το ξηρό δέρμα: τα χείλη, η μύτη, το δέρμα γύρω από το στόμα ξεφλουδίζει τρομερά. Τα χείλη είναι πρησμένα. Αυτές είναι ενοχλητικές και εξαντλητικές ασθένειες, ειδικά στην εργασία. Θα εξαφανιστούν αυτά τα συμπτώματα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, π.χ. μετά από ένα μήνα χρήσης; Θα το συνηθίσει το σώμα ή θα σας συνοδεύσουν καθ 'όλη τη διάρκεια της λήψης του φαρμάκου;

Πρώτα απ 'όλα, προτείνω εντατική λίπανση του δέρματος και επαφή με τον θεράποντα ιατρό, προκειμένου να τροποποιηθεί πιθανώς η δόση του φαρμάκου. Τα συμπτώματα δεν τείνουν να σιωπούν μόνα τους.

Να θυμάστε ότι η απάντηση του ειδικού μας είναι ενημερωτική και δεν θα αντικαταστήσει μια επίσκεψη στον γιατρό.

Elżbieta Szymańska, MD, PhD

Δερματολόγος-Αφροδισιολόγος. Ασχολείται με την κλασική και αισθητική δερματολογία. Εργάζεται ως αναπληρωτής διευθυντής στην Κλινική Δερματολογίας στο Κεντρικό Κλινικό Νοσοκομείο του Υπουργείου Εσωτερικών και ως διευθυντής για ιατρικά θέματα, Κέντρο Πρόληψης και Θεραπείας στη Βαρσοβία. Από το 2011, είναι επιστημονικός διευθυντής των Μεταπτυχιακών Σπουδών του Ιατρικού Πανεπιστημίου της Βαρσοβίας «Αισθητική Ιατρική».

Ετικέτες:  Νέα Cut-And-Παιδιού Υγεία 

Ενδιαφέροντα Άρθρα

add
close