Κνησμός και κάψιμο των χειλέων, βουβωνική χώρα - αλλεργία στο Sudocrem; [Συμβουλή ειδικού]

Πριν από λίγες μέρες, τρίβω τη βουβωνική χώρα και έβαλα το Sudocrem σε αυτό. Βοήθησε, το έβαλα μερικές φορές μετά την ανάρρωσή μου, αλλά τα χείλη μου άρχισαν να τσίμπησαν και φαγούρα, έτσι σταμάτησα. Ο κνησμός και το κάψιμο δεν εξαφανίζονται, μοιάζει με τρίψιμο - όταν το δέρμα στα χείλη είναι στεγνό στο σημείο "εκδορές", λειαίνει ελαφρώς, το δέρμα σκληραίνει απλά. Δεν έχω περίεργη κολπική απόρριψη, αλλά μετά από ένα μακρύ ταξίδι στο σημείο της παλιάς γδαρσίματος, το δέρμα μου άρχισε να ξεφλουδίζει, αφήνοντας κόκκινες κηλίδες που φαγούρα και τσίμπημα. Μοιάζει με αλλεργική αντίδραση, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να είστε αλλεργικοί στο Sudocrem. Μου συνέστησε η κλοτριμαζόλη για αυτό - θα βοηθήσει;

Δεν σας συμβουλεύω να θεραπεύσετε τον εαυτό σας ή να πάρετε συμβουλές από ανίκανα άτομα. Από την περιγραφή σας προκύπτει ότι θα πρέπει να επισκεφθείτε αμέσως έναν γιατρό.

Να θυμάστε ότι η απάντηση του ειδικού μας είναι ενημερωτική και δεν θα αντικαταστήσει μια επίσκεψη στον γιατρό.

Barbara Grzechocizechska

Επίκουρος καθηγητής στο Τμήμα και Κλινική Μαιευτικής και Γυναικολογίας στο Ιατρικό Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας. Αποδέχομαι ιδιωτικά στη Βαρσοβία στο ul. Krasińskiego 16 m 50 (η εγγραφή είναι διαθέσιμη καθημερινά από τις 8 π.μ. έως τις 8 μ.μ.).

Ετικέτες:  Υγεία Διαφορετικός Ευεξία 

Ενδιαφέροντα Άρθρα

add
close