Αυξημένη όρεξη μετά από θυρεοειδή ορμόνη [Συμβουλές εμπειρογνωμόνων]

Τον Ιούλιο διαγνώστηκα με καρκίνο του θυρεοειδούς, είχα εγχείρηση, αφαιρέθηκε ολόκληρος ο θυρεοειδής μου. Αισθάνομαι καλά μετά τη διαδικασία. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι από τότε που άρχισα να παίρνω Levaxin 125 πεινάω συνεχώς, δεν τρώω πάρα πολύ, έχω μια συνεχή αίσθηση πείνας, τόσο πολύ που ξυπνάω τη νύχτα. Ανακάλυψα από τον γιατρό μου ότι είχα πρόβλημα μεταβολισμού. Ρώτησα εάν αυτό θα μπορούσε να έχει σχέση με τη δόση του φαρμάκου που έπαιρνα και μου είπαν όχι. Πριν, δεν είχα τέτοια προβλήματα.

Η λεβαξίνη είναι φάρμακο που περιέχει θυρεοειδή ορμόνη. Αυτή η ορμόνη μπορεί να αυξήσει την όρεξή σας. Το πρόβλημά σας σχετίζεται με τη θεραπεία. Δεν μπορείτε να σταματήσετε να παίρνετε το φάρμακο, γι 'αυτό θα σας συμβούλευα να λαμβάνετε παρασκευάσματα που θα καταστέλλουν την όρεξή σας, ίσως φυτικά. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε γιατρό που ασχολείται με φυτικά φάρμακα.

Να θυμάστε ότι η απάντηση του ειδικού μας είναι ενημερωτική και δεν θα αντικαταστήσει μια επίσκεψη στον γιατρό.

Barbara Grzechocizechska

Επίκουρος καθηγητής στο Τμήμα και Κλινική Μαιευτικής και Γυναικολογίας στο Ιατρικό Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας. Αποδέχομαι ιδιωτικά στη Βαρσοβία στο ul. Krasińskiego 16 m 50 (η εγγραφή είναι διαθέσιμη καθημερινά από τις 8 π.μ. έως τις 8 μ.μ.).

Ετικέτες:  Θρέψη Σεξουαλικότητα Γλωσσάριο 

Ενδιαφέροντα Άρθρα

add
close